reklama

Zazimovanie alebo čas pripraviť bazén na zimný spánok

Správne zazimovanie bazéna je kľúčom k jeho dlhoročnému a bezproblémovému užívaniu. Mali by ste myslieť na to, že každý exteriérový bazén je nutné pripraviť na zimu. Tak ako mu venujete svoj čas a svoju starostlivosť počas leta o nič viac nemá byť ukrátený v čase zimy. Povedal by som skôr, že práve naopak. Ak sa na jar chcete vrátiť k jeho využívaniu, je dobré pre Váš bazén urobiť všetko a urobiť to čo najlepšie, aby Vám mohol naďalej slúžiť. Uvedomte si, že dobré prevedená odstávka bazéna počas zimy je zárukou dlhej životnosti Vášho bazéna.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dôležité na úvod je vedieť pracovať s terminológiou, pretože je rozdiel zaujímať sa o to ako mám bazén v zime prevádzkovať alebo o to ako mám bazén odstaviť z prevádzky (zazimovať). V našich končinách ľudia v zime bazén využívajú minimálne. Keď si povedia, že bazén im už neponúka taký komfort, aký od neho očakávali, vtedy je potrebné bazén pripraviť na zimu. Proces zazimovania bazéna znamená zabezpečiť ho z technickej, mechanickej, mikrobiologickej a bezpečnostnej stránky. (to by bola ta výzva problému pre ľudí, že toľko vecí...)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aby sa bazén na jar dal opäť do prevádzky musia nastať spomínané úkony. Všetko závisí od počasia, od investícii, ktoré ešte ľudia chcú vložiť do ohrevu, po prípade od ich komfortu. Samozrejme je to na individuálnom rozhodnutí, neexistuje na to žiadna univerzálna odpoveď. Ako odborník môžem poradiť, nasmerovať a pomôcť. A preto sa pýtam najskôr zákazníkov, či si v zime chcú nechať v bazéne vodu alebo nie.

1. Krok: VODA - áno alebo nie?

Áno

Nehovorím, že pokiaľ si vodu necháte, musíte ju zohrievať. Znamená to iba to, že vodu z bazéna nevypustíte, ale bazén prevádzkovať nebudete - zazimujete ho. Otázka vypúšťania vody závisí od typu bazénu. Sú bazény pri ktorých výrobca doslova odporúča alebo predpisuje nechávať vodu - ide hlavne o bazény z rôznych monolitických konštrukcií (jedného kusu) alebo o bazény z nerezu, či bazény obložené keramikou. Najdôležitejšie je, aby nedochádzalo k nejakým vonkajším tlakom zeminy, k rôznym pnutiam. Musí byť zabezpečené hlavne to, že ak by voda v bazéne zamrzla, čo sa na Slovensku stane, aby zase ten tlak ľadu nepoškodil vnútro bazéna.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

MÔJ TIP: Plaváky

Na to, aby sme tomu zabránili používame rôzne plastové plaváky alebo najčastejšie fľaše, ktoré sú čiastočne naplnené pieskom a plavú vo vode. Celý mechanizmus týchto plavákov spôsobí to, že keď voda zamŕza vytvára sa ľad, ktorý plaváky alebo fľaše stláča a tým sa vyhneme stláčaniu a poškodzovaniu stien bazéna.

Na čo si dávať pozor: Dôležité je pripomenúť, že vo Vašom bazéne nemusia byť iba holé steny, môžu tam byť rôzne prvky ako napríklad svetlá, rebríky, výklenky, schody. Treba zvážiť, či nedôjde k premŕzaniu aj týchto vecí, pretože voda počas zamŕzania robí obrovský tlak.

Nie

Pokiaľ sa rozhodnete vypustiť vodu z bazéna, je dôležité odvodniť celý bazén a to zo všetkých častí, ktoré môžu zamrznúť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

MÔJ TIP: Odborník

Všetky technické opatrenia okolo zazimovania bazénov si samozrejme vie urobiť každý sám. No pri prvom zazimovaní musím ako človek, ktorý s bazénmi robí už vyše 20 rokov povedať, že niekedy je dobré prvýkrát investovať a nechať si poradiť. Tak ako je to vo všetkom v živote, ak mám problém a zavolám si odborníka o ktorom som presvedčený, že je odborník, tak očakávam, že urobí niečo, čo bude funkčné, kvalitné a nespôsobí mi to ďalšie problémy. Stojí to samozrejme peniaze, ale prvýkrát ak nemá človek skúsenosť sa to oplatí.

Na čo si dávať pozor: V prípade, že si vodu v bazéne nenecháte je vhodné pred odpustením vody bazén vyčistiť a kompletne odvodniť všetky potrubia u ktorých to je možné, všetky čerpadlá aj ventily. Elektrické zariadenia je nutné odpojiť od elektroinštalácie a zabezpečiť, aby sa nepoškodili mrazom. Pokiaľ zazimovanie bazéna nezanedbáte, na jar bude pre Vás podstatne ľahšie ho dať opäť do prevádzky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Krok: ČISTOTA bazéna.

Pred zazimovaním sa nevyhnete komplexnému prečisteniu celého bazéna, všetkých stien. Musíte prečistiť celý systém, pretože môže dôjsť k tomu, že na jar tam postupne začnú vznikať rôzne mikroorganizmy, riasy alebo baktérie. Dezinfekcia bazéna je veľmi dôležitým krokom, ktorý v žiadnom prípade nie je vhodné zanedbať.

MÔJ TIP: Pokiaľ v bazéne máte schody alebo iné zariadenia, je vhodné ich vybrať z vody, očistiť a pripraviť k uskladneniu. Takým spôsobom im zabezpečíte dlhšiu životnosť.

3. Krok: BEZPEČNOSŤ.

Okrem mechanických a technických úkonov, spomínanej mikrobiológie je v zime veľmi dôležitá aj bezpečnosť.

Na čo si dávať pozor: Plachta musí byť certifikovaná a upevnená presne tak, ako to výrobca predpisuje.

V lete si užívate bazén, ktorý vidíte nie len vy, ale každý, kto sa k nemu dostane. No v zime nám ostane pomerne hlboká jama. Veľmi dôležité je si uvedomiť, že dospelý človek, dieťa alebo pes z tej jamy nevyjde, pokiaľ ho niekto nenájde. Najvhodnejšie a najbezpečnejšie je bazén zakrývať plachtou, ktorá musí mať takú nosnosť, aby udržala dospelého človeka. Ak v zime nafúka sneh na plachtu tak Vy ako majiteľ bazéna samozrejme viete, že ten bazén tam je, no Vaša návšteva o tom vedieť nemusí, preto musí byť plachta, ktorá je na to určená, certifikovaná a upevnená presne tak, ako to výrobca predpisuje.

Pokiaľ tieto tri základné odporúčané kroky dodržíte, máte istotu, že bazén zazimujete správne a v lete sa Vám za to patrične odmení.

Alexander Bača

Alexander Bača

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Rád pracujem. Rád sa učím. Riadim firmu. Rád jazdím na motorkách. Hrám squash, plávam, lyžujem. http://about.me/alexanderbaca Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu