reklama

Zakryť hladinu vody alebo nie?

Pri tejto téme si mnohí položíte otázku prečo vlastne idete zakrývať vodu keď ste si bazén postavili na to, aby ste sa kúpali a nie ho zakrývali. Pri vonkajšom bazéne to nevyzerá v lete ani pekne a ani nevidíte hladinu vody, čo je mnohokrát záľubou majiteľov bazénov. A naopak pri vnútornom bazéne Vám to nemusí dať žiadnu logiku, načo by ste mali zakryť vodu v bazéne, ktorý je vlastne pod strechou. Stačí ak si prečítate tento blog a hneď pochopíte, čo všetko získate, keď hladinu vody budete zakrývať. Možno sa budete teraz čudovať, no čísla hovoria za všetko. V rodinnom bazéne je jeho priemerne využitie menej ako 1 hodinu denne, to znamená, že 23 hodín v priemere je bazén nevyužívaný a tú istú dobu by mal byť zakrytý a chránený minimálne pred nečistotami a chladom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pri vonkajších bazénoch je odpoveď na otázku prečo skrytá v dvoch dôvodoch: čistota bazéna a jeho teplota.

Čistota: V čase keď sa nekúpete je dobré zakrývať hladinu vody pretože ju tým chránite pred rôznymi nečistotami. Nepadá do bazéna napríklad lístie, ktoré poletuje vo vetre, rôzny prach, čerešne vedia urobiť poriadny neporiadok. Keď máte hladinu zakrytú nesadá na ňu hmyz, ktorý vodu cíti alebo ju nevyhľadávajú rôzne malé tvory, napríklad žaby, či myši. Prvým dôvodom zakrývania hladiny vody je ochrana bazéna pred znečistením.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Teplo: Voda v bazéne je na to, aby ste sa v nej príjemne cítili aj vďaka správnej teplote. Priemerný človek potrebuje mať svoju teplotu okolo 24-26-28 alebo 30 °C. Málokomu je príjemné byť v bazéne ak má menej ako 20 stupňov. V lete môže byť v noci vonku okolo 20 stupňov a Vy máte 28 stupňovú vodu v bazéne, ktorú ste si nahriali a zaplatili ste za energiu na jej ohrev. Pri nepomere týchto teplôt sa voda v bazéne pomerne intenzívne ochladzuje. Bolo by nelogické platiť za energiu na ohrev vody počas dňa a v noci ju nechať ochladiť. Práve preto je na mieste večer hladinu vody zakryť. Zabránite minimálne jej ochladzovaniu a ako bonus aj tomu, aby sa Vám voda z bazéna neodparovala.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri vnútorných bazénoch do istej miery alebo skoro úplne odpadá prvý predošlý dôvod (čistota). Naopak tu je dôležité hovoriť o odparovaní, teplote vody. Odparovanie má zmysel ani nie tak kvôli ochladzovaniu ako kvôli tomu, že v miestnosti bude vysoká vlhkosť. Vnútorný bazén funguje na úplne rovnakom princípe ako hrniec s pokrievkou počas varenia. Keď sa z hladiny odparuje voda vytvára sa para a zároveň vzniká vlhkosť. Práve vďaka zakrytiu hladiny sa voda neodparuj, neochladzuje a tým nevzniká v miestnosti vlhkosť. Preto je najlepšou a najúčinnejšou radou ako zabrániť vzniku vlhkosti zakrytie hladiny vody.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tretí dôvod, prečo zakrývať hladinu vody, je rovnako dôležitý bez ohľadu na to, či hovoríme o vonkajšom alebo vnútornom bazéne. Je to bezpečnosť. Tento faktor je dôležitý najmä ak máte malé deti alebo zvieratá. Ak padnú na plachtu, ktorá hladinu zakrýva nespadnú dnu, udrží ich to. O bezpečie sa postarajú rôzne typy prekrytia, ktoré buď nad hladinou plávajú alebo nie.

Prekrytia pri vonkajších bazénoch, ktoré nemusia plávať nad hladinou sú odsúvateľné, oblúky, kupoly, také, ktoré môžu byť nižšie, vyššie alebo také, že pod to viem aj vojsť a hýbať sa. Výhody tohto druhu prekrytia sú v tom, že ak sa zamknú alebo zavrú, tak sa tam nikto nedostane. Niektorí zákazníci si volia vyššie prekrytia, pretože sa pod nimi dá plávať. Ale tu treba upozorniť na veľmi dôležitú vec: pod takýmito prekrytiami je 100% vlhkosť. To znamená, že je tam veľmi, naozaj veľmi teplo. Nahrieva sa to od slnka aj od bazénovej vody. Je to nepríjemné, ale hlavne nezdravé prostredie pre človeka. Je to fajn mať to tak zakryté, ale prax ukazuje, že počas plávania si to ľudia odťahujú, kúpu sa pri odkrytom bazéne a potom zase prisunú naspäť. Takže robiť si také prekrytie s tým, že sa budem pod ním kúpať, nie je veľmi dobré, dokonca my to vôbec neodporúčame. Je to totiž výborné prostredie, kde sa rozmnožujú baktérie. Spĺňa ideálne podmienky (vysokú vlhkosť, teplo a vzduch) na šírenie rôznych plesní, povlakov z baktérií, rias. Bazén si človek kupuje preto, aby sa osviežil, zregeneroval a nie preto, aby z neho vysal energiu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najjednoduchší a zároveň najlacnejší typ prekrytia plávajúceho nad hladinou, ktorý spĺňa dve dôležité kritéria je bublinková fólia. Funguje na princípe, že bublinky plavú po hladine a oddeľujú ju od vzduchu. Znemožňujú tým odparovanie (prvé kritérium) a vniknutie nečistôt do vody (druhé kritérium). Možno to nie je veľmi estetické riešenie no je lacné a 100% funkčné.

Ak máte záujem o prekrytie hladiny takým spôsobom, aby ste si mohli hladinu manuálne prekryť a zvinúť naspäť, potom Vám odporúčam ručné navíjanie na navíjacích tyčiach. Tu ale nastáva otázka aký typ bazéna chcete týmto spôsobom prekryť. Pretože pri komplikovanejších tvaroch bazénov (*o komplikovanejších tvaroch si povieme niečo nižšie) tento typ rozhodne nespĺňa svoj pôvodný účel, ktorým bola rýchlosť a jednoduchosť prekrytia. Bude to pracné, ale dá sa to zvládnuť.

Medzičlánkom k bublinkovým fóliám a navíjacím tyčiam sú penové prekrytia, ktoré majú hrúbku od 54 až 56 mm. Sú síce pevnejšie a vyzerajú estetickejšie, no nie sú určené na to, aby niekoho udržali nad hladinou.

Posledným typom sú žalúziové prekrytia. Je to podobné ako vonkajšie žalúzie na oknách, spájajúce segmenty, ktoré sú ohybné voči sebe. Vyrábajú sa s elektrickým zakrývaním a odkrývaním - buď diaľkovo alebo vypínačom. Tento typ je schopný udržať aj dospelého človeka, ale samozrejme nie sú určené na to, aby sa po nich chodilo. Ak práve touto žalúziou pokryjete bazén, máte istotu , že dieťa alebo pes sa nevie pod ňu dostať, lebo je to veľmi ťažké, aby to dvihlo. (fotka, videa) Cena týchto zariadení je trošku vyššia. Treba si zvážiť koľko stojí bezpečnosť. Stále hovorím zákazníkom, že ušetrené teplo sa dá spočítať, ale ušetrené ľudské zdravie spočítame ťažko.

Čo ak mám „komplikovaný" bazén

Pri prekrývaní hladiny vody musím spomenúť jeden z najväčších problém a to komplikovaný tvar bazéna. Samozrejme aj ten je možné zakryť kompletne, no cena toho prekrytia je vyššia. Preto je vhodné pri navrhovaní bazéna vedieť o plusoch zakrytia hladiny vody a následne navrhnúť taký tvar, aby ste mohli zakryť všetko alebo aspoň hlavnú časť. Musím upozorniť na to, že ak sa nezakryje všetko treba počítať s tým, že pod nezakrytú časť Vám môže niekto vliezť a vznikne ešte nebezpečnejšia situácia. Predísť tomu môžete buď tým, že si zvolíte menej komplikovaný typ bazéna, ale samozrejme ak ste raz rozhodnutý, že tento typ je to, čo Vy chcete, nájde sa ďalšie riešenie. Na začiatku je vždy návrh architekta, no nie každý architekt má naozaj veľké skúsenosti s bazénmi. Naša firma postavila niekoľko stoviek ak nie tisícok bazénov za tých 24 rokov, čo je na trhu. Vieme kde sme spravili chybu, čo by sme neopakovali a hlavne vieme, že budúci majiteľ domu s bazénom urobí len dobre, ak spojí bazenarsku firmu s architektom. Vtedy si môže byť istý, že dôjde ku spojeniu jeho predstavy o tom ako má bazén vyzerať, s predstavou architekta o tom, ako ho zakomponuje do domu a s predstavou bazenárskej firmy o tom, ako to bude najlepšie pri jeho využívaní.

Alexander Bača

Alexander Bača

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Rád pracujem. Rád sa učím. Riadim firmu. Rád jazdím na motorkách. Hrám squash, plávam, lyžujem. http://about.me/alexanderbaca Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu