reklama

„Morské bazény“ Ako to celé vzniklo?

Vzniklo to pred niekoľkými rokmi, keď sa k nám zo západu začali šíriť nové technológie. Tak ako všetko nové, nepoznané, veľa ľudí boli oslovení možnosťou mať v bazéne slanú vodu a mali pocit, že práve slaná voda rieši všetky problémy v bazéne. Stačilo urobiť dobrú reklamu. Pre našu firmu to znamenalo mnoho otázok a hľadanie odpovedí, či tá slaná voda v bazéne má byť alebo nemá byť, či je to dobré alebo nie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prekvapilo ma keď sme sa našich zákazníkov opýtali, čo od slanej vody očakávali, že najčastejšou odpoveďou vtedy a aj dnes bolo, že slaná voda dezinfikujem, netvoria sa v nej baktérie a dokonca, že je zdravá.

Nemôžem sa považovať za biológa, lekára alebo chemika, no pozrel som sa na to z hľadiska laika a spolu so zákazníkmi sme si odpovedali na niekoľko otázok. V mori žijú organizmy? - žijú, žijú tam baktérie a vírusy? - žijú, sú ryby niekedy choré? - sú, lieči morská voda všetko? - my si myslíme, že áno, ale ani zďaleka to tak nie je. Slaná voda má pozitívny vplyv na niečo, niektoré choroby, ale určite nelieči všetky choroby a dokonca ani všetky kožné choroby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slanú vodu môžete mať v bazéne v dvoch stavoch. Buď sa rozhodnete, že si jednoducho do bazéna nasypete soľ, lebo sa Vám to páči, lebo chcete mať slanú vodu, lebo si chcete spraviť reklamu na penzión alebo proste chcete mať liečivú vodu. Druhá možnosť je to, čo na Slovensku vznikalo pred rokmi. Išlo o propagovanie prístrojov, ktoré zo soli vo vody urobia dezinfekciu. Výrobcovia týchto prístrojov začali presviedčať potenciálnych zákazníkov, že ak si do vody dajú slanú vodu oni im dajú prístroj, ktorý spôsobí to, že voda bude zároveň dezinfikovať. Áno je to síce pravda, pretože spomínaný prístroj z vody vyrobí chór. No málokto si uvedomí, že tento vyrobený chlór vo vode funguje úplne rovnako akoby sme ho tam dali vo forme plynu, tekutého chlornanu. Pokiaľ by sme vzali merač chlóru a nabrali vodu z bazéna so slanou vodou, tak tam nameriam chlór a je jedno ako ho do tej vody dostanem. To je presne tá zlomová vec, že dezinfekcia sa nedeje vďaka soli, ale vďaka chlóru, ktorý vznikne prostredníctvom prístroja. Zaujímavé je ešte spomenúť to, že v týchto bazénoch je reálny obsah soli asi 10% z obsahu soli morskej. Takže ak sme si v úvode povedali, že morská voda nevyrieši všetky zdravotné problémy, tak táto voda ich nevyrieši vôbec.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak niekto toto zariadenie napriek tomu chce, lebo naozaj verí tomu, že slaná voda dezinfikuje alebo lieči, tak mám na to svoj súkromný názor, ktorý nikomu nevnucujem, no nedá mi ho neupozorniť na to, že si vyrába viac problémov ako úžitku. Čo vnímam alebo čomu rozumiem je slaná voda v bazéne ako biznis zámer. Ak mám bazén na podnikanie, penzión, verejný bazén, chcem nalákať klientelu a chcem ju presvedčiť, že moja voda je lepšia a je zdravšia ako v iných bazénoch, v tom prípade slaná voda môže byť dobrý nápad. V prípade, že si slanú vodu do bazéna dá niekto preto, lebo má pocit, že sa v tej vode cíti lepšie, že mu takáto voda robí dobre, tak nech si ju dá. Nesnažím sa ho presvedčiť, že to nie je správne rozhodnutie, pretože subjektívny pocit je pocit každého človeka a ak má dobrý pocit v slanej vode, tak nech si ju dá. Treba len rozlišovať dobrý pocit pred zázrakom alebo liečivým účinkom. Za 24 rokov praxe máme reálne jedného zákazníka z približne tisícky, ktorý má v domácom bazéne slanú vodu. Čísla hovoria za veľa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slaná voda v bazénoch je agresívnejšia, korozívnejšia ako voda neslaná. V celom systéme bazéna musia byť teda prvky, ktoré sú odolné voči soli (plast, nerezová oceľ, titánové prvky). Nie je možné do ľubovoľného bazéna vysypať 200 kíl soli a cítiť sa fajn. Môžu prejsť dva týždne a pokojne Vám môže začať tiecť bazén. Samozrejme opäť je to rozdiel pri interiérových a exteriérových bazénoch. Pokiaľ v interiéry zabezpečíte všetko tak, aby ste mohli v ňom mať slanú vodu, to je fajn, no musíte myslieť aj na prvky v miestnosti. Prax ukázala, že aj keď disponujete bazénovou technológiou, ktorá je prispôsobená na slanú vodu, tak stačí ak máte v miestnosti akékoľvek kovové alebo nerezové prvky, ktoré Vám začnú isto korodovať. Preto je veľmi dôležité si premyslieť všetky klady a zápory ak sa rozhodnete pre slanú vodu. Treba zvážiť, čo sa bude diať nie len v bazéne, ale aj mimo neho. Ak vám koroduje exteriér a ako dôvod vnímate slanú vodu v bazéne, tu Vás upozorníme, že to nie je dodávka bazenárskej firmy a firma za to zodpovednosť nemôže prebrať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Našich zákazníkov upozorňujem na to, že je dobré si overiť nakoľko ide o obchodný ťah a nakoľko je to realita, ktorú potrebujem a ktorá je pre mňa prínosom. Snažím sa neponúkať zákazníkom niečo o čom ja sám nie som presvedčený, že to je správne. Ak nie som presvedčený, že by som si to do bazéna dal ja, tak ich informujem o tom, že takáto možnosť, či technológia existuje, ale nesnažím sa ich presvedčiť o tom, že je to niečo, čo prináša obrovské výhody. Poviem im plusy a mínusy, čo získajú alebo čo stratia a v konečnom dôsledku najdôležitejšie je ich rozhodnutie, ktoré môžem iba akceptovať.

Alexander Bača

Alexander Bača

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Rád pracujem. Rád sa učím. Riadim firmu. Rád jazdím na motorkách. Hrám squash, plávam, lyžujem. http://about.me/alexanderbaca Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu