Ako projektovať bazény

Autor: Alexander Bača | 10.6.2014 o 15:04 | Karma článku: 3,67 | Prečítané:  1069x

Hneď na úvod – nie som projektant a toto nie je návod. Mám však 30 ročné skúsenosti s navrhovaním, realizáciou a prevádzkou bazénov. Ak sa Vám tieto skúsenosti zídu, tu sú.

Ako prvý krok vždy zisťujeme, na čo a komu má bazén slúžiť. Ako nám raz odpovedal jeden klient, predsa na kúpanie. Áno, samozrejme. Alebo na plávanie? A možno aj na masáže. Alebo na hry s deťmi? Žeby aj na osvieženie v lete? Na tréning? Vidíte, nie je to na začiatku vždy jasné. A je dobré, aby bolo. Dokonca aj pri rodinných bazénoch. Potom je možné prispôsobiť tvar, rozmery a hĺbku bazéna. 

Mimochodom, ja vždy odporúčam zákazníkovi a jeho architektovi, aby popustili uzdu fantázie a navrhli si bazén bez obáv o technickú časť. Šikovný a skúsený zhotoviteľ dokáže potom nájsť vhodné technické riešenie.

Povrch bazéna, teda z akého materiálu sú steny a dno bazéna. Tu trošku vyčítam projektantom a architektom - páni, nebojte sa prírody. Kameň, drevo, kombinácie so sklom, keramikou, priesvitné časti (inšpirácie nájdete aj na našom Pintereste)

Často diskutovaná je hĺbka vody v bazéne. Ak sa nejedná o špeciálny bazén, napr. plavecký, pre pólistov, skokanský a pod je maximálna doporučená hĺbka 1,3 m. Jednak je to maximálna povolená hĺbka pre neplavecký bazén, zároveň je to hĺbka, kde sa aj nižšie osoby cítia ešte dobre. Skúste si zmerať metrom, kam vám siaha miera 1,3 m od podlahy. Možno zistíte, že aj hĺbka 1,2 m alebo 1,1 m je pre Vás dosť. Zároveň to znamená menej vody, menej chémie, menej tepla na ohrev.

Ďalším rozhodnutím je, či bude hladina vody po okraj (bazén s vrchným prepadom, s napnutou hladinou ...) alebo cca 15 cm pod hornú hranu bazéna. V prípade verejných bazénov odporúčam jednoznačne prvé riešenie. Aj pre rodinné bazény je to elegantné riešenie, je však drahšie ako odtok vody cez bočný otvor – hladinový zberač, tzv. skimmer.

Bazén môže byť vybavený množstvom rôznych „atrakcií“. Sú to vodné masáže, protiprúd, vzduchové masáže, svetlá, hudba... Je rozumné konzultovať so skúseným dodávateľom, čo prinesú tieto atrakcie užívateľovi, či sa to oplatí. Svetlá a protiprúd považujem sa štandardnú výbavu každého bazéna. Verte, urobia z Vášho bazéna niečo úplne iné (bazény v noci)

Zakrytie hladiny bazéna. Áno či nie. Moja rada – ak sa dá, určite áno. Zakryť bazén mimo prevádzku znamená žiadny odpar z hladiny, čo pri vnútornom bazéne šetrí chod odvlhčovača. Pri vonkajšom bazéne znamená podstatne menšie ochladenie vody. Zároveň sa do bazéna nedostanú nečistoty. Ak si to môžete dovoliť, dajte si namontovať plávajúcu žalúziu s elektrickým pohonom. Okrem pohodlného a efektného ovládania získate bezpečnostný kryt, pod ktorý sa nedostane dieťa ani domáce zvieratko.

Technológia úpravy vody. Jej úlohou je udržať vodu čistú, zdravotne nezávadnú a ohriatu. Toto je parketa odborných firiem, ktoré Vám vysvetlia, ak niečo potrebujete vedieť. Tu by to bolo dlhé a asi nudné čítanie. Iba krátko upozorním na jednu fámu: slaná voda v bazéne nedezinfikuje! Vyrába sa z nej chlór, ktorý je potom v bazénovej vode tak isto, ako by ste ho tam dali iným spôsobom.

Moja rada na záver – snívajte. Hľadajte inšpiráciu, kopírujte prírodu, vymýšľajte. A potom príďte k nám. Doplníme technické nutnosti a určite nájdeme to správne riešenie pre Vás. Už teraz sa teším.

Ak Vás niečo zaujalo alebo máte na veci iný názor, dajte mi prosím vedieť. Budem veľmi rád a možno sa aj stretneme.

Ing. Alexander Bača

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?